WYCENA NIERUCHOMOŚCI

Ile warta jest nieruchomość?

To pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba, która zamierza sprzedać dom, mieszkanie, lokal usługowy czy działkę. Ceny na rynku obrotu nieruchomościami kształtuje popyt i podaż, na które z kolei oddziałują zmieniające się trendy, polityka mieszkaniowa państwa, dostępność i koszt kredytu, wysokość stóp procentowych, czy ogólna koniunktura gospodarcza w kraju.

Ogłoszenia na portalach branżowych zawierają ceny ofertowe, które najczęściej różnią się od cen transakcyjnych. Poza tym, na ostateczną wartość danej nieruchomości wpływ ma szereg dodatkowych czynników, takich jak: lokalizacja, otoczenie, przyległa infrastruktura, technologia wykończenia, wiek, stan instalacji, wyposażenie, rodzaj ogrzewania i rozkład pomieszczeń.

Dysponując odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami analitycznymi, można spróbować samodzielnie oszacować wartość swojej nieruchomości. Sprzedający może również zlecić wycenę rzeczoznawcy lub zakupić informacje z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCIWN). Niestety ani wycena, ani rejestr nie obejmują najbardziej aktualnych danych na temat cen transakcyjnych.

W praktyce najlepiej sprawdza się powierzenie sprzedaży nieruchomości doświadczonemu agentowi, który posiada niezbędną wiedzę rynkową i potrafi precyzyjnie oszacować widełki cenowe.

Agent ma dostęp do cen transakcyjnych oraz zna aktualne oferty sprzedaży nieruchomości w rejonie, a z racji wykonywanego zawodu, potrafi obiektywnie ocenić nieruchomość. Ma rozeznanie w potrzebach i preferencjach potencjalnych nabywców. Profesjonalny agent przygotowuje plan marketingowy nieruchomości, posiada umiejętności negocjacyjne i doświadczenie w zakresie prezentacji ofert.

pixel